Jump to content
E-sigareti foorum
Sign in to follow this  
e-kodanik

Värske uuring: e-sigarett ei kujuta tervisele ohtu

Recommended Posts

Lugesin uuringut ennast, aga kahjuks minu jaoks suht ohtralt võõrast terminoloogiat. :oops:

Kui keegi viitsis ka uuringu läbi lugeda ja paremini keelt valdab, siis kinnitage või lükake ümber - sain aru at uuringu põhialuseks keskmine auraja 150 puffiga 8 tunni jooksul. Muidu kõik OK va juhul kui 5 aurajat 8 tunni jooksul 60 m3 ruumis tegutesevad, siis vähe liiale läheb?

Share this post


Link to post
Share on other sites

juhul kui 5 aurajat 8 tunni jooksul 60 m3 ruumis tegutesevad, siis vähe liiale läheb?

Viis aurajat 60m³ ruumis oli võetud ühest teisest uuringust ja seda peeti piisavaks oletuseks, et hinnata "kõige hullemat reostust" mitteaurava kõrvalseisja jaoks.

 

Aga üldiselt võtsin ette ja viskasin lõppsõna lohakalt emakeelde:

Olulisemad järeldused

- Isegi kui võrrelda tulemusi töökohtadele kehtestatud mittevabatahtliku kokkupuute standarditega ja kasutada mitmeid konservatiivseid (ettevaatusele kalduvaid) oletusi, jääb e-sigareti kasutamisest tulenev teadaolevate toksiliste ainete sisaldus oluliselt madalale tasemele ega anna põhjust muretsemiseks. Isegi kui ignoreerida e-sigareti kasutamise eeliseid ja asjaolu, et see kokkupuude on aktiivne valik ning võrrelda sisalduse tasemeid, mida peetakse vastuvõetamatuks inimestele, kes seda ei soovi, siis kokkupuude nende ainetega ei tekita üldist muret ega nõua korrigeerivat tegevust.

- Nikotiini kohta väljendatud mure puudutab ainult neid aurutajaid kes seda tarbida ei soovi; vabatahtlik (tegelikkuses kavatsuslik) kokkupuude on oma olemuselt reostusest vägagi erinev.

- Suur mure e-vedelikus või selle kuumutamisel eralduvate selliste reostajate nagu lenduvate orgaaniliste ühendite pärast (formaldehüüd, akroleiin jt.) ei ole tõsine. Kuigi neid aineid seal leidub, on nende problemaatilist sisaldust tuvastatud ainult mõnedes uuringutes, mis ilmselt põhinesid ebarealistlikul kuumutamisel.

- Sagedasti esile toodud mure, et vedelik sisaldab olulisel määral etüleenglükooli või dietüleenglükooli, põhineb vaid ühel algse tehnoloogia järgi valmistatud tootega tehtud testil (ja isegi sellest leitud tase ei andnud välja terviseriski mõõtu) ning seda tulemust pole õnnestunud korrata.

- Tubaka nitrosamiinidest (TSNA) leiti vaid minimaalseid jälgi ning need ei kujuta endast suuremat (tõenäoliselt küll väiksemat) terviseohtu kui TSNA sisaldus kaasaegsetes suitsuvabades tubakatoodetes. See aga ei kujuta endast mõõdetavat vähiriski.

- Sarnaselt on ka metallide sisaldus tühistel tasemetel ning need ei kujuta endast terviseriski. Paanikatekitajate väited sellise reostuse kohta põhinevad ebarealistlikel oletustel nende elementide molekulaarse kuju kohta. 

- Olemasolev kirjandus kipub reostust ülehindama ning mõjude osas liialdama. See tuleneb osaliselt retoorikast kuid ka tehnilistest omadustest. Olulisim neist on segadus aerosooli kontsentratsiooni osas, mis iseenesest räägib terviseriskidest väga vähe, sest tegelik kokkupuude aerosoolis leiduvate ainetega on päeva jooksul sissehingatava õhu kogust arvestades palju väiksem. Senistes ettekannetes on ka selgelt eelistatud erinevate uuringute käigus saadud isoleeritud tulemusi kemikaali kõrgeimast sisaldusest. See võimaldab saada tegelikkusest kõrgema arvutusliku keskmise reostuse, sest tegelikud nullid "puuduvad".

- Vedelike keemia rutiinne jälgimine on kergem ja odavam kui aerosoolide analüüsimine. Kui kombineerida see arusaamisega sellest, kuidas vedeliku keemia aerosooli keemiat mõjutab ning heita pilk aurutajate käitumisele, on tulemuseks kasulik vahend e-sigarettide ohutuse tagamiseks.

- Ainus näivalt edasisi uuringuid vajav tahtmatu kokkupuude (nikotiin välja arvatud) on seotud vedeliku põhiainetega: propüleenglükool ja glütseriin. Kokkupuude nende ainetega teadaolevaid terviseprobleeme ei põhjusta kuid uudne on kokkupuute suurusjärk ning veenvate andmete puudumine võib anda põhjust nende tasemete üle muretsemiseks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saadke delfile link

 

-- 09 Aug 2013 15:24 --

 

Ma saatsin, aga vaevalt seda avaldatakse....nagu tavaliselt

tundub, et kui raha ei maksa, siis ei liigutata lillegi (õlut)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Äärmiselt veider on minu puhul see, et siis kui suitsetasin ei vaevanud üldsegi oma pead kui kahjulik see on. Pakile oli peale kirjutatud et tapab ja asi selge. Nüüd aga olen interneti lõpus ära käinud et veenduda e sigareti kahjutuses. Tore, et lõpuks on mu paaniline rännak interneti avarustes lõppenud ning teaduslik paber nina all. Nagu ma asjast aru saan on Tallinna tänavatel kahjulikum hingata kui puffida e'd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

on Tallinna tänavatel kahjulikum hingata kui puffida e'd.

Tegelikult nii ongi aga sellest ei saa ju meedias kirjutada. Mäletan, et kunagi võrreldi kahe loomulikku surma surnud mehe kopse. Üks elas linnas ega suitsetanud. Teine elas maal ja suitsetas. Linnamehe kopsud olnud hullemad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enne võib Delfile sokutada artikli pealkirjaga "Aktiivne e-suitsetaja purustas palliplatsil jalaluu" :(

(no offence, jeesus)

"E-sigaret põhjustab luude hõrenemist."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enne võib Delfile sokutada artikli pealkirjaga "Aktiivne e-suitsetaja purustas palliplatsil jalaluu" :(

(no offence, jeesus)

Indeed :lol:

Nagu ma mainisi, pealse sellist pauku oleks olnud ime kui midagi poleks katki läinud.

Luude hõrenemisest ei saa siin absoluutselt rääkida. Natuke vale teema pealegi ja varbaluu on mul terve

Share this post


Link to post
Share on other sites

pealse sellist pauku oleks olnud ime kui midagi poleks katki läinud.

:D Kaldun arvama, et jeesuslaps oli seda pauku andes ebakaine (õlut)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pealse sellist pauku oleks olnud ime kui midagi poleks katki läinud.

:D Kaldun arvama, et jeesuslaps oli seda pauku andes ebakaine (õlut)
Jeesuse laps oli kaine, 4 aastane ei joo alkoholi.

Jeesus oli joonud, aga mitte koomas, muidu poleks palli taga ajanud

 

 

Uhvo, tõsta need postid juuli, august teemasse (Y)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ega me ju nii väga OT-s olegi. Kui siis mõni kõrvalsamm ;)

Küsimus ju pigem selles, kuidas juhtida meedia tähelepanu e-suitsu positiivselt näitavale uuringule. Kogu retoorika siiamaani sisaldab ju alati väiteid - asi uus, uuringuid vähe jne. Nüüd üks konkreetne uuring ilmavalgust näinud.

Nii nagu e-kodanik on meile vahendanud nii positiivseid kui negatiivseid uudiseid, peaks käituma ka Eesti meedia (rõhk sõnal "peaks")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teema juurde: nagu ma Hansu kompendiumist aru sai, on seni analüüsitud e-vedeliike lahusena. Aga see aur, mida meie sisse hingame, on oma olemuselt aerosool ja keskkoolikeemia (vähemalt minu ajal) õpetas, et ained käituvad kolloididena sootuks teisiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...