Jump to content
E-sigareti foorum
old

Valimised - erakondade arvamused e-sigarettide kohta

Recommended Posts

Selleks, et valmistel valikut lihtsam oleks teha katsume siia kokku koguda, mida erakonnad ja nende liikmed asjast arvavad ja kes kuhu poole paati tahab vedada.

Kirjutage, joonistage suhelge poliitikutega mis seisukohad neil on.


Sotsid

http://www.aripaev.ee/uudised/2014/12/16/sotsid-tahavad-tallinnasse-korgemat-sotsiaalmaksu

Tarbimise maksustamisel tahavad sotsid tõsta alkoholiaktsiisi ja tubakaaktsiisi vähemalt keskmise sissetuleku tõusu tempos. Seadustada tahetakse nikotiini sisaldava e-sigareti vedeliku retseptita müük ja maksustada see aktsiisiga.

 

Seadustamine on hea. Aktsiis kahtalne kuna pole tõestatud, et on kahjulik ja mujal naaberrikides pole.


Maris Sild (Sotsid)

http://blogid.sotsdem.ee/marissild/2013/08/18/e-suitsetamist-reguleeriv-seadusandlus-tuleb-korda-teha/

 

Tahab alaealistele keelustada +

Tahab võrdustada analoogiga -


Lauri Luik (Reform)

http://www.reform.ee/uudised/lauri-luik-e-sigaret-vajab-regulatsiooni

 

Arvab, et e-sigaret on võrdeline analoogiga ja mõju tervisele võrreldav. Räägib uuringutest aga ühelegi uuringule ei viita järelikult pole reaalselt teemaga tutvunud ja räägib seda mida meedia räägib. 

Ei saa aru, et analoogi puhul on tegemist põlemise ja suitsuga aga e-sigareti puhul auruga (maksustame inhalaatorid ja aurusaunad?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Üldiselt ei tasu nende erakondade arvamusest suurt midagi järeldada. Veipijaid pole veel nii palju, et nende jaoks midagi loosungile kirjutada ja peale valimisi tegelevad sellega nagunii samad inimesed kes enne valimisi. See sotside seadustamise teema on pigem suunatud neile, kes e-suitsu ei tarbi ja sõnum on pigem aktsiis peale panna. Kuna EL direktiivi järgi peab 2016 nagunii asi legaalne olema ja oleks naiivne loota, et mõni seadus kiiremini vastu võetakse, siis mina isiklikult selle info põhjal erakonda ei valiks. Mingi sisulise ideega e-sigarettide osas pole minu teada ükski erakond veel sõna võtnud ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Üldiselt ei tasu nende erakondade arvamusest suurt midagi järeldada. Veipijaid pole veel nii palju, et nende jaoks midagi loosungile kirjutada ja peale valimisi tegelevad sellega nagunii samad inimesed kes enne valimisi. See sotside seadustamise teema on pigem suunatud neile, kes e-suitsu ei tarbi ja sõnum on pigem aktsiis peale panna. Kuna EL direktiivi järgi peab 2016 nagunii asi legaalne olema ja oleks naiivne loota, et mõni seadus kiiremini vastu võetakse, siis mina isiklikult selle info põhjal erakonda ei valiks. Mingi sisulise ideega e-sigarettide osas pole minu teada ükski erakond veel sõna võtnud ;)

 

No ma arvan, et vapijaid on rohkem kui arvatakse .... enamus muidugi ei ole siin foorumis aktiivsed või üldse olemas foorumis. Ehk siis ma arvan, et mass on juba piisav mis võiks poliitikuid huvitada. Kas mingi postiivne arvamus vapimise kohta peaks muutma poliitilist vaadet ... pigem mitte ma arvan. Aga mitte valima minejatele ja kahtlejatele oleks see üheks lisa kompassiks.

2016 peab legaalne olema aga liikmesriikidel on õigus kehtestada karmimad nõuded ... meie asi on kisa teha, et seda ei juhtuks.

No katsuks valmiseks saada neilt mingid sisulised ideed :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nad on teadlikud, et eestis on e-suits tõusev trend. Tubaka aktsiis on juba laksud sisse saanud ja kuskilt on see vaja tagasi teha. Olen veendunud, et vahet pole milline erakond kohad saab, lõpptulemus on sama  maksud peale nii või teistpidi. Sellegipoolest olen ma seekord arvamusel, et sotsid väärivad võimalust. Isegi kui nende lubatud asjad jäävad ainult lubadusteks, ei ole ma varem kellegi poliitiku suust kuulnud nii reaalseid ja niipalju loogilisi asju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minuteada sotside kõik selle aasta lubadused on sellised, mida nad ainuisikuliselt ise muuta või mõjutada ei saa väga. Või siis ei ole nad teostatavad Eestis lihtsalt meie algandmete puhul.

 

Üldse see aasta on väga ulmelised lubadused. Kõigil siis. Väga ei ole viitsinud isegi süveneda, sest eelmised ja üleelmisedki kõigil suures osas täitmata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eks neid lubadusi tulebki võtta pigem viitena, mis suunas tegutseda plaanitakse. Kui anda realistlike lubadusi, siis oleks need ju suhteliselt tagasihoidlikud ja ei sobiks hästi loosungile. Aga mina vaataks seda pigem nii nagu mingi toote valimisel - kui pakendile on kirjutatud super, best, turbo[1] vms., siis võib suhteliselt kindel olla, et tagasihoidlikuma pakendiga konkureeriv toode on parem ;)

Muide see e-vedeliku aktsiisi ja saamata jäänud tulu ümber jauramine näitab väga üheselt silmakirjalikkust. Sõnades hoolivad ju kõik rahva tervisest, kuid reaalsuses ei ole ükski poliitiline jõud sellest huvitatud, et suurem osa inimesi alkoholi ja/või tubaka tarbimisest loobuks. Selleks on ka aktsiis nende jaoks palju kiirem teema kui legaliseerimine, et kui tuleks legaliseerimine ilma aktsiisita, siis tõenäoliselt veipijate hulk suureneks hüppeliselt kuna täna on tõenäoliselt neid päris palju, kes on 0 vedelikuga proovinud ja analoogi peale tagasi läinud ;)

 

[1] - ok, jätame siin sisepõlemismootorid kõrvale, mille puhul turbo ühte väga konkreetset kasulikku vidinat tähendab

Share this post


Link to post
Share on other sites

IRLi valimisprogrammist:

 

Seame eesmärgiks vähendada veelgi elanikkonna tubakasõltuvust, eelkõige noorte seas. Selleks:

 

* tõstame igal aastal tubakaaktsiisi määras, mis tagab tubakatoodete hinna kiirema kasvu, kui kasvab Eesti keskmine palk;

* piirame tubakatoodete müüki jaekaubanduses – neid võib eksponeerida vaid eraldi müügialal;

* reguleerime rangemalt e-sigareti suitsetamist ja piirame nende kasutamist avalikus ruumis.

http://www.irl.ee/mida-me-teeme/tervis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legaliseerides saaks esmalt kõndimise maksu vähemalt laekuma.

Kui vaadata asja selle nurga alt, et praegused veipijad hakkaks kõndimise maksu maksma, siis oleks legaliseerimine nagu kasulik. Aga kui vaadata selle nurga alt, et legaliseerimisega hakkaks palju rohkem analoogi tõmbajaid veipima, siis ei pruugi see enam väga kasulik olla.

Kui tänast seisu vaadata, siis analoogi näeb tänavapildis igal sammul, aga veipijat kohtab suhteliselt harva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Old: „Selleks, et valmistel valikut lihtsam oleks teha katsume siia kokku koguda, mida erakonnad ja nende liikmed asjast arvavad ja kes kuhu poole paati tahab vedada.

Kirjutage, joonistage suhelge poliitikutega mis seisukohad neil on.“

 

MA TEEN MODERAATORITELE ETTEPANEKU TEEMA LUKKU PANNA ning edasisest arutelust loobuda alljärgnevatel põhjustel.

Esiteks muidugi sellel põhjusel, et kunagi põhimõtteliselt ei tohiks keegi langetada valimistel valikut ühe või teise erakonna kasuks vaid ühe kriteeriumi (antud juhul e-sigareti teema) alusel, vaid alati peab probleemile lähenema komplekselt, arvestades erakondade puhul nende tervikuid; teiseks  seetõttu, et olenemata tõsiasjast, kes Toompeal juhtoinaks on, reguleeritakse e-sigareti teema valitseva koalitsiooni poolt kompromisside kaudu nii või teisiti ära, ühelgi erakonnal ei saa olema kunagi niipalju võimu ainuotsuste langetamiseks ja kolmandaks muidugi ka seetõttu, et valikute tegemine valimistel on sügavalt iga inimese isiklik asi ning halvim, mida antud teema arendamine kaasa võib tuua, oleks teoreetiline kollektiivne pseudomõjutus.

Kuid ajaloolist tagapõhja arvestades on ka teisi põhjusi, milleks on tänaste erakondade faktiline kujunemislugu – nimelt möödunud sajandi 80-ndate lõpus ja 90-ndate algul ei sündinud kodanikualgatuste korras uued poliitilised jõud, vaid toimus sisuliselt NLKP lagunemine fraktsioonideks ning ainudiktaator asendus kollektiivse diktaatoriga (tänase päevani). Kaasati muidugi uusi inimesi ning läbi noorteorganisatsioonide kasvatatakse neile järelkasvu nagu omal ajal oli ka komsomol NLKP taimelavaks. Ent nii või teisiti, algas 90-ndate algul seetõttu vaid demokraatia mängimine. Toonaste erinevate parteide (NLKP fraktsioonide) hilisemad pereheitmised (lagunemised, ühinemised, nimemuutused etc) on olnud vaid väline kosmeetika. Rahvas nimetab neid hellitades kartelliparteideks.

Kõige seetõttu polegi viimase 25 aasta jooksul midagi paremuse suunas läinud, sest E(NS)V-d ei ole põhimõtteliselt võimalik paremaks muuta ning seetõttu pole 25 aasta jooksul ka ükski erakond ühtki oma valimislubadusi täitnud, neil pole see kunagi plaanis olnudki, mis omakorda muudab ka siinse arutelu mõttetuks.

 

Valimistel osalemine pole lapsemäng, selleks on vaja kindlaid isiklikke poliitilisi veendumisi, vastutust oma otsuste tagajärgede pärast, mõõdupuuks isiklik südametunnistus, mitte aga valimine valimiste pärast, et see või teine erakond lubas seda või teist, mida reaalses elus niikuinii ei täideta, sest ühiskonnas puuduvad tingimused nende täitmiseks. Kes vähegi Eesti poliitmaastiku tunneb, teab väga hästi, et nn. kartelliparteid on ju sellised, et sisuliselt võta üht ja viska teist, vahet pole. Minu südametunnistus näiteks ei luba pakutavatest valida kahjuks mitte kedagi, seetõttu ei osale ka valimistel (viimati osalesin Eesti Kongressi valimistel), kuid mida keegi siinsetest foorumlastest otsustab, on tema ja tema südametunnistuse isiklik asi.

Lõpetuseks kaks mõtlemapanevat dialoogi, mis iga mõne aasta tagant Eesti ühiskonnas järjekindlalt korduvad:

 

Variant a)

„Valimistel käisid?“

„Käisin.“

„Mis sa siis virised.“

 

Variant B)

„Valimistel käisid?“

„Ei käinud“

„Mis sa siis virised.“

 

Lahendus? Piltlikult kõige pehmemalt öeldes restart, kuid selleks pole ühiskond valmis ning suure tõenäosusega ei saa ka kunagi valmis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahti Mänd, see teema ei olegi siin ju kellegi otsuse kallutamiseks, kuid siinsete kasutajate jaoks on kahtlemata mingi argument ka suhtumine e-sigarettidesse. Kui ise ütlesid, et suht ükskõik kes valida, üks <piiks> kõik, siis pole vist ka eriline kuritegu kui see teema kellegi otsust pisut kallutab.

Kui vaadata asju suuremas plaanis, siis erakondade programmid on palju mahukamad kui mõned laused valimisloosungil. Aga oleme ausad, peaaegu mitte keegi ei loe neid programme läbi vaid tehakse pigem emotsionaalne otsus mõne kõlava loosungi põhjal ning vahel ka selle põhjal, mida see erakond varem hästi on teinud või <piiks> keeranud. Ja tegelikult ei osata isegi nende loosungite põhjal alati õiget valikut teha kuna igal medalil on kaks külge ja enamasti näidatakse vaid seda külge, mida inimesed näha soovivad.

Kui tekib mingi sisuline arutelu erakondade programmide üle, siis minu arvates on see pigem positiivne, et tuuakse välja ka asjad mida erakonnad ise ilmutatud kujul ei ütle. Niikaua kui inimesed avaldavad vaid oma arvamust ja ükski erakond oma propagandaga siia teemasse ei roni, ei näe mina isiklikult selles arutluses mingit probleemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jah minu arvates on suhtumine e-sigaretti ainult üks nüans ... mis võib siis mõjutada kui valik pole kindel.
Kogu muu Ahti Mänd'i jutuga ma aboluutselt nõus ei ole. Lubadusi on täidetud (mitte kõik aga väide, et lubadused on tühi õhk ka paika ei pea). Loomulikult on lihtsam seda teha neil kes koalitsioonis. Ja minu arvates ei ole Eestis midagi ullu ning asjad on kogu aeg paremuse poole liikunud. Kellel tahtmist on ja käed p**** välja ei kasva saab Eestis väga hästi ära elatud, kes oma energia virimsemisele kulutavad neil jah tibara raske.
Ma ei üritagi väita, et kõik on hiiglama hästi aga võrreldes teistega kes samalt pulgalt startisid on olukord minu arvates meil ikka märksa parem.

 

Mina lausa ootaks seda, et erakonnad selle teema leivad ja oma vaated siia kirja paneks. See ei oleks poliit porpkanda vaid konkreetse huvigrupi informeerimine oma plaanidest antud teema kohta.

Teema kinni panemise mõttest ka aru ei saa ... kui reguleerimine on päevakorras ja valimised tulemas siis loomulik on ju, et ma tahan teada, enne valimist kes mida mille kohta arvab. Sellest ka teema püstitust ... ma ei taha siga kotis osta (valida) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuna tundub, et selle valimise võidab Ref/IRL või Ref/SDE kombo, siis võiks vaikselt hakata - antud erakondade poliitikutelt selgitama vaikselt, mis plaanid on. Meil kogukond siin on piisavalt suur, et allakirjutatud ettepanekud vastu võetaks või selgitused läbi loetaks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse

×
×
  • Create New...