Jump to content
E-sigareti foorum
Spezz

Aktsiisimaks vedelikele

Recommended Posts

Niisiis, kohtumine toimus, vestluspartneriteks olid kantsler Veiko Tali ja Tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja Marek Uusküla. Väga pikalt paraku rääkida ei saanud, tiba üle poole tunni kestis kohtumine.

Põhijoontes on täpselt nii nagu arvasin/kartsin. E-vedeliku maks on koalitsioonilepingusse sisse kirjutatud ja seega rahandusministeeriumile ülesanne antud asi teoks teha. Ehk siis rahandusministeerium PEAB midagi tegema.
Küll aga olid nad üllatunud, et keegi selle vastu huvi tunneb ja õnnalikud/tänulikud, et on keegi, kes neid antud teemal harida suudab ja soovib. Siinkohal tänud kõigile küsitlusele vastajatele - antud materjal on suureks abiks asja juures ja andis vastuse nii mõnelegi küsimusele, mis neil tekkis.

Oli juttu ka teemal, et hetkel on uuringule toetudes enamuse jaoks e-suits odavam igapäevaselt kui tavasuits ja kui aktsiis tuleb siis on oht, et kolitakse tavasuitsu peale tagasi. "Tervist vähem kahjustav" argument neid väga ei huvita ja selle ütlesid nad ka ausalt välja koos soovitusega sel teemal sotsiaalministeeriumis vestlusel käia - see on ka järgmise asjana plaanis. Sinna minnes oleks vaja mingit protsu legit uuringuid antud teemal ja ilmselt peaks need ka eesti keelde tõlkima ja lühikeseks/loetavaks kohendama.

Hetkeseisuga on üldiselt vaikus - töögrupp, kes aktsiisiidee seaduseks peab vormima, koguneb esimest korda detsembris 2015 ja sinna lubati ka mind kutsuda.
Eesmärk hetkel on neil siis see, et aktsiis rakenduks alates 2017 aasta algusest ja aastas soovitakse esialgu koguda 5M €.
Hetkesoov on maksustada kogu vedelik, ka ilma nikotiinita - eesmärk on võimalikult väheste eranditega võimalikult madal maks, et miinimumsumma täis saada.

Jutu seest lipsas läbi nende hinnang vanast ajast, et kui üks maks on sissetulekuna väiksem kui 200M EEK aastas siis pole seda mõtet koguma hakata - administratiivkulud nullivad mõtte ära.

Edasi sai antud võtmepuntid, et isesegajate turg on kasvamas, 99% kangusega potentsiaalselt nikotiin igaühele saadaval ja piirid lahti - näitena juurde see, et nikotiini ravimiks olemise ajal ei olnud kellelgi probleemi selle keelatud kauba kättesamisega. Seega eeldatavasti saab maksu kogumine päris keeruline olema ja pigem kaotatakse ka käibemaksust saadav tulu.

Pisike negatiivne uudis ka veel lõppu - lähiajal on neil kohtumine Läti ja Leedu sama taseme asjapulkadega, et arutada võimalust aktsiis ka Lätis ja Leedus kehtestada - eelkõige eesmärgiga ühtlustada regiooni reegleid ja raskendada salakaubavedu.

Seega on hetkel kaks asja, millele rõhuda:
1) Rahandusministeeriumi suunal - maksusumma on väike, administreerimine neelab võimaliku positiivse tulu riigieelarvesse oma keerukuse ja erisuste tõttu(toiduaine- ja farmaatsiatööstus, lennundus jms.)
2) Sotsiaalministeeriumi suunal - ei saa maksustada asja, mis reaalselt kahjulik ei ole.

Punkt kahe osas tuleb veel kõvasti tööd teha enne kohaleminekut ja siin eeldaks ka aktiivsemate foorumlaste panust vajaliku materjali hankimisel.

 

Selline lühikokkuvõte sedakorda, annan teada kui sotsiaalministeeriumiga kohtumine kokku lepitud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hea töö (Y).

Nüüd vist oleks vaja siis kaks dokumenti koostada
1. Raha minnile korralik argumenteeritud ja võimalikult fakti põhine miks see aktsiis ei tööta.

2. Sots minnile tervise teemade kohta.

Ja meedias ka vaja natuke positiivset kajastust.... see aga on päris keeruline ülesanne kuigi midagi vist liigub ka selles suunas.

Läti foorumiga tuleks ka mingi kontakt luua ... oleks hea teada mis neil seal plaanid ja mis asjad toimumas.
Katsume samm sammult tegutseda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mis alusel nad nikovaba vedeliku maksustavad?

Saavad kohtus pikki päid sellega. Ma võin tarhunni ka clerosse valada, ehk mingit auru ka tuleb.....maksustavad limonaadi?

Üritasin selgitada et need asjad on nii laialdaselt kasutusel et "ühetaoline eranditeta maksustamine" on lootusetu ettevõtmine.

Aga üks idee veel - kuna nemad ei tea kui suur on vedelikutarbimine siis pole neil ka mingit ideed maksu suuruse osas.

Kas meil on keegi, kelle kätte saaks/julgeks koondada foorumis pesitsevate müüjate kuukokkuvõtted koguste osas?

Et tekiks mingi reaalne pilt sellest, palju liitreid umbkaudu e-poodidest läbi käib?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arvatavasti maksustavadki e-sigaretis kasutamiseks mõeldud vedeliku. Kui 0 baasi tellid ja pudeli peal on vaid koostis, siis seda ei saagi maksustada. Kui nad seda teed lähevad, siis tegelikult isegi nikotiiniga baasi ei saa kui pole öeldud, et see e-sigareti sisse käib(ja ega ei käi ka, see on üks komponent mitte valmis vedelik).

 

Aga Spezzi ees müts maha, et ametnikud laua taha sai kutsutud. Minu soovitus(mis ei ole otseselt ega kaudselt kohustus) - need kes oma veibikola peamiselt välismaalt tellivad võis selle ettevõtmise eest tänutäheks üht-teist ka Spezzi poest tellida :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Üritasin selgitada et need asjad on nii laialdaselt kasutusel et "ühetaoline eranditeta maksustamine" on lootusetu ettevõtmine.

Aga üks idee veel - kuna nemad ei tea kui suur on vedelikutarbimine siis pole neil ka mingit ideed maksu suuruse osas.

Kas meil on keegi, kelle kätte saaks/julgeks koondada foorumis pesitsevate müüjate kuukokkuvõtted koguste osas?

Et tekiks mingi reaalne pilt sellest, palju liitreid umbkaudu e-poodidest läbi käib?

Ilma sky ka niko andmetata on mahalde kogus vist vähese väärtusega ja ma ei usu, et keegi neilt andmed kätte saab.

Aga üldiselt vist peaks ikkagi katsuma nendega suhelda ja aru saama kui  palju nad oleks koostööst huvitatud.

 

Ma ei suuda leida ... äkki keegi postiaks uuesti ... kui palju on e-sig kasutajaid Eestis ... mingi number ja allikas oli ka kirjas aga ei leia enam.

 

Kui kasutajad teada saab uuringu põhjal mingid arvutused teha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ilma sky ka niko andmetata on see vist vähese väärtusega.

Ma ei suuda leida ... äkki keegi postiaks uuesti ... kui palju on e-sig kasutajid ... mingi number ja allikas oli kirjas aga ei leia enam.

 

Kui kasutajad teada saab uuringu põhjal mingid arvutused teha.

Mingisugused algsed arvutused 5M € osas saaks ikka tehtud. Aga jah, parim variant oleks e-suitsetajate number teada saada. Paraku pole mul pisematki ideed, kuidas selleni jõuda :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Üritasin selgitada et need asjad on nii laialdaselt kasutusel et "ühetaoline eranditeta maksustamine" on lootusetu ettevõtmine.

Aga üks idee veel - kuna nemad ei tea kui suur on vedelikutarbimine siis pole neil ka mingit ideed maksu suuruse osas.

Kas meil on keegi, kelle kätte saaks/julgeks koondada foorumis pesitsevate müüjate kuukokkuvõtted koguste osas?

Et tekiks mingi reaalne pilt sellest, palju liitreid umbkaudu e-poodidest läbi käib?

 

Kui vaja, siis andmete kogumise ja töötlemise võin enda peale võtta.

Usaldusväärsuse kohta võin öelda niipalju, et tööalaselt olen pidevalt omanud ligipääsu andmetele, mille lekkimisest tuleks palju suurem pahandus kui see kui üks veibipood teise mahud teada saab ja siiani pole minu kaudu mitte midagi kuhugi lekkinud.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kui vaja, siis andmete kogumise ja töötlemise võin enda peale võtta.

Usaldusväärsuse kohta võin öelda niipalju, et tööalaselt olen pidevalt omanud ligipääsu andmetele, mille lekkimisest tuleks palju suurem pahandus kui see kui üks veibipood teise mahud teada saab ja siiani pole minu kaudu mitte midagi kuhugi lekkinud.....

Kas sa andme analüüsi ka oled teinud?

 

Siis see mure, et küsitluse tulemustest oleks vaja korralik analüüs ka kirjutada... see ei ole lihtne töö.

Kas meil on kedagi kes seda teinud on? Muidu peame põlve otsas ehk talupoja mõistusega tegema hakkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ametilt olen programmeerija ja tehniliselt võin andmeid töödelda nii nagu vaja ehk mis iganes statistika ja muude väljavõtete tegemine pole probleem ka keerukamate andmete korral. Aga ilukirjanduse nende numbrite ümber jätaks kellegi teise hooleks, see pole minu tugev külg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No mingis postis siin kusagil oli kirjas 17 tuhat kopikatega e sigareti kasutajaid Eestis. Mis see keskmine tarbimise ml päevas oligi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No mingis postis siin kusagil oli kirjas 17 tuhat kopikatega e sigareti kasutajaid Eestis. Mis see keskmine tarbimise ml päevas oligi?

1-3ml 308 38.3%

4-6ml 365 45.3%

 

Ehk siis 83,6% puhul on keskmiselt 3,5ml päevas.

Ehk siis kasutajatega korrutades tuleb päevaseks kuluks 59,5 liitrit. Tundub väga mööda number olema.

Seega see 17000 ei ole ilmselt õige kasutajate arv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktsiisi 5 milli aastas :D

 

Kui statistika järgi on Eestis 190 000 suitsetajat, siis palju võiks e-tarbijaid olla?

 

Ühe uuringu järgi 9% ehk 17100 inimest, see teeks aktsiisi ca 293€ per nose aastas :!:

 

*Uuring http://www.turu-uuringute.eu/nikotiiniga-e-sigaretid-vahendavad-tubakaaktsiisi-laekumist/

Leidsin üles selle postituse.

Loen nüüd läbi ka selle uuringu :D.

Ametilt olen programmeerija ja tehniliselt võin andmeid töödelda nii nagu vaja ehk mis iganes statistika ja muude väljavõtete tegemine pole probleem ka keerukamate andmete korral. Aga ilukirjanduse nende numbrite ümber jätaks kellegi teise hooleks, see pole minu tugev külg.

 

Saega data on gsheet dokumendina olemas ....kui me küsimused välja mõtlema siis sa suudad meile vastused genereerida? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leidsin üles selle postituse.

Loen nüüd läbi ka selle uuringu :D.

 

Saega data on gsheet dokumendina olemas ....kui me küsimused välja mõtlema siis sa suudad meile vastused genereerida? :D

 

Suudan eeldusel, et nende andmete põhjal on võimalik vastuseid genereerida.

Näide: kui andmed sisaldavad sugu, vanust ja päevast mahla hulka, siis selle põhjal ei suuda ma genereerida vastust mis värvi riideid need inimesed eelistavad ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suudan eeldusel, et nende andmete põhjal on võimalik vastuseid genereerida.

Näide: kui andmed sisaldavad sugu, vanust ja päevast mahla hulka, siis selle põhjal ei suuda ma genereerida vastust mis värvi riideid need inimesed eelistavad ;)

Ei jah ikka nii, et tulemust on võimalik leida ... aga peab mitmeid vastuseid võrdlema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seda saab teha :)

See võimalus pani päevale hea punkti (Y). Ma ise suudaks ka vist ära teha aga ma olen kindel, et mul oleks läinud (n*x(60)+dumbov)rohkem aega :D

Kolime nüüd selle jutuga küsitluse alla ... muidu läheb jälle sassi kõik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niisiis, kohtumine toimus, vestluspartneriteks olid kantsler Veiko Tali ja Tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja Marek Uusküla. Väga pikalt paraku rääkida ei saanud, tiba üle poole tunni kestis kohtumine.

 

Põhijoontes on täpselt nii nagu arvasin/kartsin. E-vedeliku maks on koalitsioonilepingusse sisse kirjutatud ja seega rahandusministeeriumile ülesanne antud asi teoks teha. Ehk siis rahandusministeerium PEAB midagi tegema.

Küll aga olid nad üllatunud, et keegi selle vastu huvi tunneb ja õnnalikud/tänulikud, et on keegi, kes neid antud teemal harida suudab ja soovib. Siinkohal tänud kõigile küsitlusele vastajatele - antud materjal on suureks abiks asja juures ja andis vastuse nii mõnelegi küsimusele, mis neil tekkis.

 

Oli juttu ka teemal, et hetkel on uuringule toetudes enamuse jaoks e-suits odavam igapäevaselt kui tavasuits ja kui aktsiis tuleb siis on oht, et kolitakse tavasuitsu peale tagasi. "Tervist vähem kahjustav" argument neid väga ei huvita ja selle ütlesid nad ka ausalt välja koos soovitusega sel teemal sotsiaalministeeriumis vestlusel käia - see on ka järgmise asjana plaanis. Sinna minnes oleks vaja mingit protsu legit uuringuid antud teemal ja ilmselt peaks need ka eesti keelde tõlkima ja lühikeseks/loetavaks kohendama.

 

Hetkeseisuga on üldiselt vaikus - töögrupp, kes aktsiisiidee seaduseks peab vormima, koguneb esimest korda detsembris 2015 ja sinna lubati ka mind kutsuda.

Eesmärk hetkel on neil siis see, et aktsiis rakenduks alates 2017 aasta algusest ja aastas soovitakse esialgu koguda 5M €.

Hetkesoov on maksustada kogu vedelik, ka ilma nikotiinita - eesmärk on võimalikult väheste eranditega võimalikult madal maks, et miinimumsumma täis saada.

 

Jutu seest lipsas läbi nende hinnang vanast ajast, et kui üks maks on sissetulekuna väiksem kui 200M EEK aastas siis pole seda mõtet koguma hakata - administratiivkulud nullivad mõtte ära.

 

Edasi sai antud võtmepuntid, et isesegajate turg on kasvamas, 99% kangusega potentsiaalselt nikotiin igaühele saadaval ja piirid lahti - näitena juurde see, et nikotiini ravimiks olemise ajal ei olnud kellelgi probleemi selle keelatud kauba kättesamisega. Seega eeldatavasti saab maksu kogumine päris keeruline olema ja pigem kaotatakse ka käibemaksust saadav tulu.

 

Pisike negatiivne uudis ka veel lõppu - lähiajal on neil kohtumine Läti ja Leedu sama taseme asjapulkadega, et arutada võimalust aktsiis ka Lätis ja Leedus kehtestada - eelkõige eesmärgiga ühtlustada regiooni reegleid ja raskendada salakaubavedu.

 

Selline lühikokkuvõte sedakorda, annan teada kui sotsiaalministeeriumiga kohtumine kokku lepitud.

Kas nad seda ka mainisid, kuidas aktsiis siis 5M e korral arvuliselt väljenduda võiks (ml/e)? Eeskujuks Portugal? Nagu ma aru saan, siis nende poolt praegu mingeid arvutusi tehtud pole?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemad ei töötagi maksustamise mudelit välja, see ülesanne anti rahandusministeeriumile. Ehk siis poliitikud arvasid, et 5M võiks saada ja rahandusministeerium sai korralduse mõelda välja, kuidas see 5M kätte saada. Kui piiksu läheb, siis laiutavad kõik käsi - poliitikud ütlevad et nemad ei teadnud kuidas rahandusministeerium selle rakendab ja rahandusministeerium ütleb, et nemad ei saanud midagi teha kui tuli korraldus 5M kätte saada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kas nad seda ka mainisid, kuidas aktsiis siis 5M e korral arvuliselt väljenduda võiks (ml/e)? Eeskujuks Portugal? Nagu ma aru saan, siis nende poolt praegu mingeid arvutusi tehtud pole?

Arvutusi veel tehtud pole jah, sellega hakatakse detsembris tegelema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

See 5M e peaks pärinema juba koalitsioonikõneluste ajast - tollal oli see laest võetud number ja sai ka üsna karmi kriitika osaliseks. Imelik, et nad sellest ikka veel kinni hoiavad. 

5M e tähendab vist, et aktsiis ei saa tulla madalam kui Portugalis!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isegi kui avatakse uuesti vaevalt, et sealkeegi väga kõvasti karjuma hakkab, et e-sig aktsiis on paha.

Selle idee kadumist võib vbla loota aint kui uued kõnelused tulevad ja sotse pundis pole ja see aktsiisi asi lihtsalt meelest läheb,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isegi kui avatakse uuesti vaevalt, et sealkeegi väga kõvasti karjuma hakkab, et e-sig aktsiis on paha.

Selle idee kadumist võib vbla loota aint kui uued kõnelused tulevad ja sotse pundis pole ja see aktsiisi asi lihtsalt meelest läheb,

 

Ma ei tea millest siin foorumis levib müüt nagu oleksid sotsid kurja juur?

 

Nt IRL:

 

Seame eesmärgiks vähendada veelgi elanikkonna tubakasõltuvust, eelkõige noorte seas. Selleks:

* tõstame igal aastal tubakaaktsiisi määras, mis tagab tubakatoodete hinna kiirema kasvu, kui kasvab Eesti keskmine palk;

* piirame tubakatoodete müüki jaekaubanduses – neid võib eksponeerida vaid eraldi müügialal;

* reguleerime rangemalt e-sigareti suitsetamist ja piirame nende kasutamist avalikus ruumis.

http://www.irl.ee/mida-me-teeme/tervis

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse

×
×
  • Create New...