Jump to content
E-sigareti foorum
Sign in to follow this  
old

Balanseeritud akude laadimine.

Recommended Posts

Keegi kes asjaga paremini kursis võiks natuke teemat selgitada.
Miks see mitme akuga modi puhul on oluline?
Millised on ohud kui ei kasutata mitme akuga modi puhul balanseeritud laadimist?
Kui näiteks akud on küll nö. abielus (jah ka kolmikabelu on akude puhul legaalne :D :D ) ja laetakse mitte balanseeriva laadijaga kas siis on ka märkimisväärne oht, et midagi halba juhtub.

Kas ja millised välised laadijad omavad balanseeritud laadimise funktsiooni ja kuidas seda kasutada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oled sa kuulnud, et modid plahvataks balantseerimata laadija/laadimise pärast?

Milline on balantseeriv laadija üldse?

Cuboidi puhul jäi kusagilt silma, set akude laetus/mahutavus ei tohi üle 30%(võin numbriga eksida) erineda, järelikult balantseerimist ei vaja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ära seda juttu nüüd absoluutse tõe pähe võta, aga mina olen aru saanud, et balanseeritud laadimine on oluline just siis kui MOD ise akusid laeb. Oletame et ühendame kolm akut paralleelselt ja hakkame neid nii laadima. Kui tuimalt vool peale lükata, siis võibki juhtuda, et üks aku on juba täis ja ei tohiks rohkem laadida, aga mõni teine tahab veel laadimist ja siis võibki see aku õhku lennata, mis juba täis on. Ehk balanseeritud laadimise mõte peaks see olema, et ükski aku ei saaks üle- ega alalaetud. Iga vähegi mõistlikum väline laadija laeb ju nagunii iga pulka eraldi, seega välisega pole probleemi.

 

Kasutamisel ei tohiks asi nii hull olla, kui akud on pisut erinevalt laetud või pisut erineva mahtuvusega. Paha on ainult see, et need akud kus rohkem sees on, hakkavad mingil hetkel teisi akusid nö. laadima ja aku tervisele see hea ei ole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

See laeb ju AA/AAA pulkasid ka, naisele ütledki et traadita hiire akude laadimiseks :D

Aga samas ei näinud ma seal kirjelduses midagi erilist, i4 või d4 laadija ajab samamoodi asja ära.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Keegi kes asjaga paremini kursis võiks natuke teemat selgitada.

Miks see mitme akuga modi puhul on oluline?

Millised on ohud kui ei kasutata mitme akuga modi puhul balanseeritud laadimist?

Kui näiteks akud on küll nö. abielus (jah ka kolmikabelu on akude puhul legaalne :D :D ) ja laetakse mitte balanseeriva laadijaga kas siis on ka märkimisväärne oht, et midagi halba juhtub.

 

Kas ja millised välised laadijad omavad balanseeritud laadimise funktsiooni ja kuidas seda kasutada?

 

Ühendades erineva pingega akud jadamisi tekitad akude vahele voolu, mis võib ületada juhtmete maksimumi ja siis aidaa-bakaa su mod :)

 

Ega miskit muud eriti ei olegi...

Oleks tegemist paralleelühendusega modiga, siis seda probleemi ei oleks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uhh lugedes neid optioneid vingematel laadijatel siis ..... krt asi kisub jälle keerulisemaks kui lükka laadijasse ja asi mutt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ühendades erineva pingega akud jadamisi tekitad akude vahele voolu, mis võib ületada juhtmete maksimumi ja siis aidaa-bakaa su mod :)

 

Ega miskit muud eriti ei olegi...

Oleks tegemist paralleelühendusega modiga, siis seda probleemi ei oleks.

Edit: Ja probleemiks on just see ,et akude endi vahel on olematu takistus....ja siis on pingete erinevus ohtlik...aga hetkel ma ei viitsi süveneda, mis ampreid see läbi klemmi siis surab. Üldiselt suht ASAP "balanseerib" su akud ehk vool 2 aku vahel oleneb pinge erinevustest ja aku mahtuvusest. Mida suurem mahtuvus ja mida suurem pinge erinevus, seda suurem vool klemmile. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehk siis kui välise laadijaga laadida siis peaks enamvähem ühtlaselt laadimine toimuma - st sama tulemuse peale kõik akud jõudma kui nad täis on?
Ja kui vingem ladija siis oleks mõistlik aeg-ajalt kontrollida, et akude mahtuvus ja sisetakistus oleks võrdsed? 
Ala kui üks aku vähe praak ja kiiremini ära hakkab väsima siis võib probleem tekkida?

Share this post


Link to post
Share on other sites

See laeb ju AA/AAA pulkasid ka, naisele ütledki et traadita hiire akude laadimiseks :D

Aga samas ei näinud ma seal kirjelduses midagi erilist, i4 või d4 laadija ajab samamoodi asja ära.

Alaldi seinaadaptris ja 1A neljas pesas korraga on viimastest siiski peajagu üle ;)

Selle Opuse puhul peab ainult enne kaaluma, kas ventika sahin on aktsepteeritav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehk siis kui välise laadijaga laadida siis peaks enamvähem ühtlaselt laadimine toimuma - st sama tulemuse peale kõik akud jõudma kui nad täis on?

Ja kui vingem ladija siis oleks mõistlik aeg-ajalt kontrollida, et akude mahtuvus ja sisetakistus oleks võrdsed? 

Ala kui üks aku vähe praak ja kiiremini ära hakkab väsima siis võib probleem tekkida?

Ma isiklikult arvan, et random laadijaga seda probleemi ei eksisteeri, kui sa kasutad ühte laadimist. 

Mõni laadija lihtsalt laeb korraga 4 pesa ehk kui sa paned erineva jääkmahtuvusega akud sisse, siis esimese laeb täis ja teised jäävad poolkõvad.

Et seda vältida, siis kasuta kas marci soovitatud spets laadijat või lae eraldi laadijas asju.

Kuigi ma ei ole täheldanud, et D4 nüüd hätta jääks 3 aku laadimisega.

Manual vähemalt väidab, et D4 laeb 4 auku eraldi ehk ei olegi vaja balanseerimist, kui aku mahtuvused on okei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manual vähemalt väidab, et D4 laeb 4 auku eraldi ehk ei olegi vaja balanseerimist, kui aku mahtuvused on okei.

Ehk siis see ongi asi mida peaks aeg-ajalt kuidagi kontrollima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vaatan praegu oma reuleaux rx-200 akude pingeid. Alguses, kui nad laadijast võtsin, olid 4,2 4,2 4,19. Hetkel vaatan, et näitab 3,87 3,84 3,93. Kas need on juba sellised vahed, et on pahapaha? Pole muud teinud, jui ainult modi sihtotstarbeliselt kasutanud, akud on ka uued ja just selle modi jaoks korraga ostetud. Kusagil mujal pole neid kasutanud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nagu ennem kirjutasin, siis cuboid lubab 30% erinevaid panna, ehk näiteks 4,2V ja 4,04V peaks olema  ok.

Ma pole päris kindel, kust otsast nad seda % arvutavad. 4,2V-3,6v?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma isiklikult arvan, et random laadijaga seda probleemi ei eksisteeri, kui sa kasutad ühte laadimist. 

Mõni laadija lihtsalt laeb korraga 4 pesa ehk kui sa paned erineva jääkmahtuvusega akud sisse, siis esimese laeb täis ja teised jäävad poolkõvad.

Et seda vältida, siis kasuta kas marci soovitatud spets laadijat või lae eraldi laadijas asju.

Kuigi ma ei ole täheldanud, et D4 nüüd hätta jääks 3 aku laadimisega.

Manual vähemalt väidab, et D4 laeb 4 auku eraldi ehk ei olegi vaja balanseerimist, kui aku mahtuvused on okei.

 

No iga akut eraldi laadida oskavad i4 ja d4 ka. Sellel marci soovitatud laadijal on jah igasuguseid omadusi, mida i4 ja d4 ei oma, kuid sõltumatult laadimine on tal siiski olemas. Veel enam, põhimõtteliselt võib igasse pesasse isegi erinevat tüüpi aku panna (18650,AA,AAA jne.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nagu ennem kirjutasin, siis cuboid lubab 30% erinevaid panna, ehk näiteks 4,2V ja 4,04V peaks olema  ok.

Ma pole päris kindel, kust otsast nad seda % arvutavad. 4,2V-3,6v?

 

Saan aru nii, et mõeldud on erinevust ehk siis ükskõik kas täis või tühjana. Põhimõtteliselt katab see 30% mänguruum isegi täis-tühja aku erinevuse ära 4,2V>2,94V.

 

PS I2/D2 ja I4/D4 laadijad on ühisesse korpusesse pandud üksikud laadijad kus ühe tegevus ei sõltu mingilgi määral teisest ning nii saabki samal ajal eri tüüpi akusid laadida. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kui tähte närida, siis vähemalt i4 puhul see väide 100% ei päde, et ühe tegevus ei mõjuta teist. Nimelt kuni kahte akut on see võimeline 750mA vooluga laadima, aga kui kolm või neli sisse panna, siis laeb 375mA vooluga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saan aru nii, et mõeldud on erinevust ehk siis ükskõik kas täis või tühjana. Põhimõtteliselt katab see 30% mänguruum isegi täis-tühja aku erinevuse ära 4,2V>2,94V.

 

PS I2/D2 ja I4/D4 laadijad on ühisesse korpusesse pandud üksikud laadijad kus ühe tegevus ei sõltu mingilgi määral teisest ning nii saabki samal ajal eri tüüpi akusid laadida. 

Täpselt. Ja kui akude jääkmahtuvused klapivad (siin siis mAh ja V), siis ei tohiks probleeme tekkida ja eraldi balanseeritud laadijat ei olegi vaja....

Kui tähte närida, siis vähemalt i4 puhul see väide 100% ei päde, et ühe tegevus ei mõjuta teist. Nimelt kuni kahte akut on see võimeline 750mA vooluga laadima, aga kui kolm või neli sisse panna, siis laeb 375mA vooluga ;)

d4 samamoodi....aga laadimisvool ei tähenda ju, kui palju ühte akusse ta voolu surab....

Saan aru, et kui üks on laetud (vahet pole, kas 0,75 või 0,373 ampriga), siis teise laadimine jätkub, kuni täis topitud.

 

Balanseeritud laadimine on kasulik siis, kui sul on erineva sündimisdaatumiga akud, millel jääkmahtuvus erineb juba korralikult....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rellukatest on üks ülevaade ja seal on RX balansist juttu ka

- mitme aku komplekti TULEB balanseeritult laadida jadaühenduse korral. Jutt et 'laadisin niisama ja midagi ei juhtunud' ei päde, ega kohe ei juhtugi

Kui mod balanssi ei oma, kasutada välist laadijat, mis oskab

Et siis 99% kasutajaid laeb oma akusid väga ohtlikult?

See ka ei tundu nagu eriti pädev olevat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Väide et 99% valesti laeb ei päde. Esiteks puudutab see vaid kasutajaid, kelle MODi rohkem kui üks aku käib JA need akud on jadaühendusega. Teiseks on probleem vaid siis, kui MOD omab USB kaudu laadimise funktsiooni JA ei oska balanseeritult laadida JA kasutaja kasutab USB kaudu laadimist.

Pakun, et pigem on 1% kasutajatest need, keda see probleem üldse puudutab.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mul näiteks laeb 2-pesalise nitecore esimene pesa 2% rohkem kui teine. Vaevalt see mingi erand on..

 

- lisaks pole ideaalselt ühesuguseid elemente,

- lisaks võivad nende omadused ka võrdse kasutuse korral erinevalt muutuda

- ja seda viimast juhtub eriti siis kui erinevalt laetud elemente kasutada jadaühenduses.

- kusjuures kord kannatada saanud element saab üha rohkem haiget ja seda ei märgata, sest laadimist ei kontrollita

 

Balanseeritud laadimine on komplekti kontrollitud laadimine, mõeldud selle eluea pikendamiseks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...