Jump to content
E-sigareti foorum
Sign in to follow this  
Spezz

Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seadus 80 SE

Recommended Posts

Nicorex tahab ohutuse sildi all enda kätte suuremat turuosa kahmata, veiparitest on neil savi  :twisted:

Spoiler

Lugupeetud Riigikogu rahanduskomisjon
Edastan Nicorex Baltic OÜ ettepaneku 80SE raames:

1. Hetkel on laual nikotiini kogusepõhine (diferentseeritud) aktsiisipoliitika ettepanek e-sigaretile. Meie leiame, et see lahendab mõned probleemid, aga tekitab samas hullemad juurde. Kui teeme nikotiinikogusel põhineva aktsiisi, siis see tähendab, et komponendid muutuvad aktsiisivabaks. Kui e-vedeliku komponendid on aktsiisivabad, siis võtavad võimust isesegajad. Nagu me kõik teame, siis isesegamine on potentsiaalselt ohtlik ning komponendid pole testitud ja kontrollitud. Me ju kõik näeme, mis täna USA-s toimub.

Laual olev ettepanek võtab ära aktsiisi potentsiaalselt ohtlikult tootelt ja jätab alles ohutul ja kontrollitud tootel milleks on valmis e-vedelik. See tähendab, et ohutu ja ohtliku toote hinnavahe kasvab hüppeliselt. Samuti loobub riik umbes 80% aktsiisitulust. Tegime endal väikese arvestuse ja kui mängime kogu tootevaliku nikotiini mitte sisaldavatele vedelikele ja neile lisaks 20mg/ml nikotiini boosteritele, siis meie aktsiisikohtustus kukub umbes 80%. See tähendab, et Nicorex Baltic OÜ hakkab maksma riigile 80% vähem aktsiisi. See meile ideeliselt sobib, kui seal küljes poleks pisiasja, et potentsiaalselt ohtlik kaup muutub väga odavaks ja kontrollitud ja kvaliteetne kaup jääb ikkagi kalliks.

Me oleme Eesti suurim e-sigaretimüüja turuosaga umbes 65%, ehk meie tooteid eelistavad 65% legaalse kauba tarbijatest, aga kui meie kaupluses müüdavad kontrollitud, testitud, registreeritud ohutud tooted jäävad sama hinnaga edasi, aga komponentidelt kukub ära aktsiis mis nende puhul moodustab enamuse hinnast, siis komponentidest isesegamine muutub väga odavaks. Suured kaupmehed nagu meie ning teised legaalsed e-sigareti müüjad kes isesegamist ei propageeri kaotavad oma kliendid kes nüüd suunduvad keldripoodidesse kus isesegamist harrastatakse. Nüüd tekib neil võimalus müüa aktsiisivaga kaupa mida pole vaja ei kontrollida ega testida ning millele ei kehti ükski ohutusregulatsioon. Klientide motivaatoriks on loomulikult kordades väiksem hind.

Kui me räägime aktsiisipoliitika muutusest, siis tuleks seda teha võrdselt kõikidel toodetel: komponendid ja valmisvedelikud. Hetkel on 0,2eur/ml, meie ettepanek oleks 0,1eur/ml. Juba sellise aktsiisialanduse peale mustaturu ja legaalseturu hinnavahe kahaneks, mis omakorda tähendab, et lastest diilerite huvi (kes on täna meie linnad vallutanud) muutub samuti väiksemaks. Riigile tähendab see seda, et aktsiisilaekumine kukub 50%, kui jätame seaduse paika, aga langetame aktsiisi poole võrra 0,1eur/ml nii valmis e-vedelikele kui ka komponentidele. Diferentseeritud lahenduse korral kukuks aktsiisilaekumine umbes 80% ja seda meie näitel. Segamisele spetsialiseeritud poodides veel enam.

Kokkuvõtteks: - Diferentseeritud lahendus tähendab vähem aktsiisi riigikassasse (umbes 80%), ohtlik kaup muutuks odavaks ja kättesaadavad, enamus e-sigareti tarbijad muutuks isesegajateks, ohutu kaup aga jääks sama kalliks nagu see täna on. - Meie näeme, et parim lahendus on langetada aktsiisi võrdselt kõikidel tootegruppidel 50%, tähendab aktsiisilaekumine riigikassasse kukub 50%, kuid ohutu ja ohtlikul kauba hinnavahe jääks samaks, ehk inimesed ei jookseks tormi isesegamisele, mis täna USA-s on tapnud väga palju inimesi. Samuti võib seoses aktsiisi langetamisega hoopis aktsiisitulu tõusta kuna see tekitaks väiksemad hinnakäärid musta-ja legaalse turu vahel. Paljud mustalt turult e-vedeliku ostjad suunduksid nüüd tõenäoliselt ametlikesse poodidesse.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tahan natuke kaitsta Nicorex-i, see mida te täna lugesite pole ainult Nicorex-i ´´märg unenägu´´. Ma usun, et paljudel teistel poodnikel on sama huvi, Nicorex lihtsalt julges seda ümber nurga välja öelda. DIY on eelkõige meie endi huvi ja uskuda poodnike ... on sinisilmsus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, raigo83 said:

Tahan natuke kaitsta Nicorex-i, see mida te täna lugesite pole ainult Nicorex-i ´´märg unenägu´´. Ma usun, et paljudel teistel poodnikel on sama huvi, Nicorex lihtsalt julges seda ümber nurga välja öelda. DIY on eelkõige meie endi huvi ja uskuda poodnike ... on sinisilmsus.

Ei, teistel poodnikel ei ole sama huvi. Sitaauguni juba selle aroomipoe jaburusest. Tahaks harida klienti normalaselt et näe siin on baas mis ei maksa tonn liiter, siin on maitsestaja, siin on nikotiin. Sega ise, ära osta seljakotist. Vsjo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, raigo83 said:

Ma ei tea midagi sellest ´´aroomipoe jaburusest´´ ja enda kommentaaris ei mõelnud sinu poodi(e). 

Mul ei ole poodi. Ja ausalt niipalju kui ma tean ja ringi vaadanud olen, ei rõõmusta keegi selle üle, et poe asemel facebookist oma nodi ostetakse :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kuna infot paistab palju olevat, pane list ka poodnikest, kes käivad ümarlaudades ja komisjonides aktsiisi ja maitsetekeelu vastu võitlemas.
Kui neid on üldse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kirjutasin siin enda arvamusest/ uskumisest. Ma usun, et kasulikum kui klient käib korra poes ja jätab sinna 50ml valmis vedeliku eest 35-40€ millest jätkub 4-7 päevaks ja peale seda tuleb tagasi. Aga kui DIY klient tuleb ja kulutab 55€ (VG, maitsestaja ja nikotiini eest) ja ta tuleb 30 päeva hiljem tagasi. Ma ju võin eksida aga .... . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arvamus on hea. Arvamus on sinu oma ja sul on selleks õigus. Olenamata sellest, kas see reaalsusega kokku läheb. Kehv on aga siis, kui sa käid oma arvamust kellamas ja kujundad kõikidest ühesuguse arvamuse teadmata tagamaid, mis tegelikult toimub. Sellisel juhul on tegemist laimuga. Laimu definitsiooni leiad googlest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

See kes tahtis enne segada sai oma asjad kätte, kes tahab nüüd segada saab ka.
Vahe on selles, et ei saa kindel olla kas kaup on antud tegevuseks 100% sobiv.
Ja ei hakka ükski pood komponente müüma kui neil on aktsiis ja kõrval poes pole.

Lisaks ise segamine on:
1. fanaatikute pärusmaa
2. rahalise ja/või valikute puuduse surve tulemus
3. Ise segamine ei ole nii ohutu kui valmis vedeliku kasutamine aga korraliku teadmiste ja tooraine puhul on oht minimaalne

Enamus veipijaid ostab parema meelega valmis vedeliku mis on ka laboratoorselt kontrollitud ja on mõistliku hinna kvaliteedi suhtega.
Kui turg ehk siis nii hind kui valik on paigas siis 80% ei viitsi never ise mässama hakata. Jabur on karta ise segamist kui 0 nikotiiniga short fillid on aktsiisi vabad.
Kui selline olukord põhjustaks massilist ise segamist siis ei oleks ammu enam nii palju valmis vedelike tootjaid.

Hetkel muidugi on see olukord, et poodidel polnud valikut -> tuli kliendid ise segama suunata ja sealt tagasi tulek võtab aega.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutit tagasi, Maitsev Aur kirjutas:

Arvamus on hea. Arvamus on sinu oma ja sul on selleks õigus. Olenamata sellest, kas see reaalsusega kokku läheb. Kehv on aga siis, kui sa käid oma arvamust kellamas ja kujundad kõikidest ühesuguse arvamuse teadmata tagamaid, mis tegelikult toimub. Sellisel juhul on tegemist laimuga. Laimu definitsiooni leiad googlest.

Mina andsin selgelt teada, et see on minu arvamus asjast ja kui keegi teine loeb sellest midagi muud välja siis see on tema enda mure. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, raigo83 said:

Tahan natuke kaitsta Nicorex-i, see mida te täna lugesite pole ainult Nicorex-i ´´märg unenägu´´. Ma usun, et paljudel teistel poodnikel on sama huvi, Nicorex lihtsalt julges seda ümber nurga välja öelda. DIY on eelkõige meie endi huvi ja uskuda poodnike ... on sinisilmsus.

Ma ise ARVAN, et enamus poode on aru saanud, et hirm DIY ees on alusetu, sest kes tahab leiab selleni tee ühel või teisel viisil.
See kellel huvi puudub  ja tahab kindlat ja lihtsat lahendust ei hakka kunagi ise möksima - isegi siis kui seadustega tehakse olukord kus alternatiive on vähe - ennem sõidab Lätti :D .
Ka algaja tasemel veipimine on võrreldes suitsu süütamisega juba piisavalt keeruline ja aega nõudev. Ma eeldan, et mitte fanaatikutel on oma ajaga paremat teha kui coile kerida ja sadu maitseid kokku möksida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostsin oma viimase valmisvedeliku kusagil 2013/2014 aastavahetusel, aga ennast ma mingiks fanaatikuks küll ei pea, pigem pragmaatikuks - miks maksta sama asja eest kordades rohkem? 
Eesti kaupmees pole minu raha saanud ka seetõttu, et ühest kohast kõike/kui üldse osta ei saa, mis veel omakorda kulusid tõstaks.

Segamine ja coili keeramine pole sugugi keeruline kui omad natukenegi oskust oma pea ja kätega midagi ära teha, lumehelbekestest ma loomulikult ei räägi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, e-kodanik said:

Ostsin oma viimase valmisvedeliku kusagil 2013/2014 aastavahetusel, aga ennast ma mingiks fanaatikuks küll ei pea, pigem pragmaatikuks - miks maksta sama asja eest kordades rohkem? 
Eesti kaupmees pole minu raha saanud ka seetõttu, et ühest kohast kõike/kui üldse osta ei saa, mis veel omakorda kulusid tõstaks.

Segamine ja coili keeramine pole sugugi keeruline kui omad natukenegi oskust oma pea ja kätega midagi ära teha, lumehelbekestest ma loomulikult ei räägi :D

Nii veider kui see ka ei ole siis kaubanduskeskuses klient ei viitsi. Ta on nõus maksma selle 7 rutsi vedeliku eest, mis meil näiteks on hind, sest väsind ja kopp ees ja ülemus m*nn ja naine kraaksub ja võtan oma saia ja vorsti ja "vedla" ja lähen diivanisse ära. See on ka põhjus miks palju iQuost küsitakse. See on lihtne paned oma sitapulga sinna sisse ja korras.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, e-kodanik said:

Eesti kaupmees pole minu raha saanud ka seetõttu, et ühest kohast kõike/kui üldse osta ei saa, mis veel omakorda kulusid tõstaks.

Mul sageli suht sama probleem - soovitud asjad kas pole valikus või on otsas. Äkki me tahame veidraid asju? :D

2 hours ago, unemployer said:

Nii veider kui see ka ei ole siis kaubanduskeskuses klient ei viitsi. Ta on nõus maksma selle 7 rutsi vedeliku eest, mis meil näiteks on hind, sest väsind ja kopp ees ja ülemus m*nn ja naine kraaksub ja võtan oma saia ja vorsti ja "vedla" ja lähen diivanisse ära. See on ka põhjus miks palju iQuost küsitakse. See on lihtne paned oma sitapulga sinna sisse ja korras.

Eks poe töötajad kindlasti rohkem näinud aga ka lihtsamate lahenduste kasutamine ei ole võrreldes suitsetamisega kõigile huvi pakkuv ja jõukohane.
Sealt ja vast üks põhjus, miks uusi kasutajaid enam nii suure huraaga juurde ei tule.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 tundi tagasi, raigo83 kirjutas:

Tahan natuke kaitsta Nicorex-i, see mida te täna lugesite pole ainult Nicorex-i ´´märg unenägu´´. Ma usun, et paljudel teistel poodnikel on sama huvi, Nicorex lihtsalt julges seda ümber nurga välja öelda. DIY on eelkõige meie endi huvi ja uskuda poodnike ... on sinisilmsus.

Kellel siis nimeliselt veel on samasugune "märg unenägu"? Mind kohe huvitaks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tulles tagasi Nikorexi arvamuse juurde, siis tuleb tõdeda, et Nikorex kasutab väga alatuid  demagoogilisi võtteid. Nende arvamuse esimesest lõigust võib lugeda: " Kui e-vedeliku komponendid on aktsiisivabad, siis võtavad võimust isesegajad. Nagu me kõik teame, siis isesegamine on potentsiaalselt ohtlik ning komponendid pole testitud ja kontrollitud. Me ju kõik näeme, mis täna USA-s toimub. "

Ilmselt pole ma ainus, kellele sellest väite põhjal jääb mulje, et USA-s toimuva põhjuseks on isesegamine. Ei sõnagi kanepiõliga eeltäidetud kapslitest, mis sisaldasid ka fungitsiide ja e-vitamiini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vapista OÜ arvamus alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu 80 SE kohta

https://m.riigikogu.ee/download/10b31ecd-640a-465a-8b98-69b72bd1fc0c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idee vähendada aktsiisi on kindlasti hea, kuid mind isiklikult ei paeluks valmisvedelikud ka siis, sest TPD tõttu on ikkagi nikotiiniga vedeliku suurim kogus 10 ml ja maitsestatud valmisvedelikud ikka keelatud. Mind isiklikult ei paelu poest ostma enne kui saab 3 mg 100 ml odavama otsa valmisvedeliku kätte kindlasti alla 15€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eks jah, kui ka seadused peaks muutuma saab olema pikk tee tagasi aastasse 2016 kui kasutajatel olid kõik normaalsed valikud olemas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Täna õhtul siis selgub tõde....  :kunn:

https://m.riigikogu.ee/infoallikad/multimeedia/otseulekanded/#    (16. päevakorrapunkt)

Quote

3. Täiendada eelnõu § 1 uue punktiga pärast punkti 17 (algse numeratsiooni järgi) ja sõnastada see järgmiselt:
“paragrahvi 56 lõige 5 muudetakse ja sõnastatakse järgnevalt:
“(5) Nikotiini sisaldava tubakavedeliku aktsiisimäär on 0,008 eurot ühe milligrammi nikotiini kohta.””
.....
Uue maksumäära kehtestamise tulemusena ei kuulu maksu alla nikotiinita tubakavedelikud. Senise käsitluse järel loeti tubakavedelikuks ka neid vedelikke, mis ei sisalda nikotiini ning mida kasutatakse või on mõeldud kasutamiseks e-sigaretis. Kuna e-sigareti vedelike tootmiseks kasutatakse koostisosi (n vesi, propüleenglükool, taimne glütseriin, maitsestajad), mida kasutatakse ka mujal n. kondiitritoodete valmistamisel, siis kuuluksid maksu alla ka kõik taolised ained ja neist valmistatud tooted. Paralleeliks võib tuua alkoholi tootmise, kus kasutatakse koostisosi (n vesi, maitsestajad, humal, pärm jne), mis eraldiseisvalt ei ole alkoholiaktsiisiga maksustatud. Seega, maksustades ainult nikotiini sisaldava tubakavedelik, luuakse parem õigusselgus. 
.....
Juhtivkomisjon: JÄTTA ARVESTAMATA

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...