Jump to content
E-sigareti foorum
Sign in to follow this  
reinolen

Aku laadija ohutus?

Recommended Posts

laadijate vahe tuleb sisse sellest, kas laadija oskab kasutada "õiget" laadimise reziimi sõltuvalt aku laetusest, või uhab sama vooluga laadida, mille efekt väljendub aku elueas...

Sellise laadijaga mis uhab sama vooluga saab ju liitium akust garanteeritult leegi välja... See on sama hea kui liitium akut hakata nimh aku laadijaga/reziimis laadima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

laadijate vahe tuleb sisse sellest, kas laadija oskab kasutada "õiget" laadimise reziimi sõltuvalt aku laetusest, või uhab sama vooluga laadida, mille efekt väljendub aku elueas...

Sellise laadijaga mis uhab sama vooluga saab ju liitium akust garanteeritult leegi välja... See on sama hea kui liitium akut hakata nimh aku laadijaga/reziimis laadima.
nii lihtsalt ka leeki kätte ei saa :)

niikaua kui 4.2 V pealt laadimine ära lõpetatakse on põhimõtteliselt asi ok. ja enamus pisikesi "taskulaadijaid" ka nii teeb.

enamus korralikumaid laadijaid aga laeb oma max vooluga kuni 3.9 - 4.1 V saavutamiseni ja siis hakkab sujuvalt laadimisvoolu vähendama (tüüpiliselt laadimis voolult 500 - 1000 mA vähendatakse siis laadimisvool sujuvalt kuni 50 -100 mA kanti) kuni on saavutatud 4.2V, siis laadimine lõpetatakse. soovitatav on selline reziim aku eluea pikendamiseks, ehk aku kannatab selliselt laadides rohkem laadimis tsükleid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kui liitium akut laadida sama vooluga kuni 4,2V'ni, siis ei saa ju akut täis (umbes 80% peaks nii sisse saama). See ei ole liitium akule kahjulik, pigem isegi kasulik, sest liitium akule ei meeldi täis olla.

 

Tegelikult peaks laadija laadima sama vooluga 4,2V'ni ja siis laadimisvoolu vähendama kuni see nulli jõuab, siis on aku täis.

 

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk 4 Beta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kui liitium akut laadida sama vooluga kuni 4,2V'ni, siis ei saa ju akut täis (umbes 80% peaks nii sisse saama). See ei ole liitium akule kahjulik, pigem isegi kasulik, sest liitium akule ei meeldi täis olla.

 

Tegelikult peaks laadija laadima sama vooluga 4,2V'ni ja siis laadimisvoolu vähendama (et pinge üle 4,2V et läheks) kuni see nulli jõuab, siis on aku täis.

 

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk 4 Beta

 

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk 4 Beta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Väike ot

Õhtul panin yhe aku laadima nitecore i2-ga

Hommikul läksin akut võtma ja tuli näitas, et ikka laeb......tundus kahtlane.

Tulin siis tööle ja viskasin evic otsa, aku 16% (lamp) .

Aku katki pole, sest evic seda laeb

Õhtul proovin uuesti, aga äkki mingi suvaline error (loodetavasti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

i4 paar korda sama trikki teinud. see on see häda nende liiga intelligentsete laadijatega :)

kui aku suht tühi siis vahel hakkab mingi imepisikese vooluga laadima. ilmselt selles "elluäratamise" reziimis.

põhimõtteöliselt vilgutab ta siis tulukesi teistmoodi ja aitab kui aku välja võtta ja uuesti sisse panna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sitt on see, et ma reaalselt ei tea kas laeb või mitte.

Poleks teist akut olnud, läinuks svd-ga tööle ja asi olex piixus olnud......

Õnneks 2 akut olemas ja saabub neid veelgi

Share this post


Link to post
Share on other sites

no kui ta seda "isetegevust" teeb siis ta vilgutab tulukest teistmoodi. ei mäleta kuidas täpsemalt, kuna pole jupp aega tenud seda trikki, aga vist vilgutas tulukesi kiiremini... igatahes kui tähelepanu pöörata laadima panemisel siis selgelt ära tuntav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Äkki miskit uut ja edevat? taskulambid-eu-akud-ja-laadijad-t509-25.html#p20016

Ise mõtlen, et selle akupangana kasutatava vidina võiks täitsa endalegi soetada.

Ega neid laadijaid ei tasu eriti usaldada jah, täna panin akud laadima ja umbes kümne minuti pärast käis plaks ning toss taga... Laadijaks TrustFire TR-001

Olengi praegu uue laadija otsingul.. :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enamus probleeme tekib odavama otsa laadijatega, mis on nõus laadima liigtühjenenud akusid. Liigtühjenenud akut on ohtlik laadida, sellepärast on tänapäevased kvaliteetlaadijad (k.a Nitecore I2 ja I4) varustatud kaitsega, mis ei luba sellist akut laadida. Kui lubaks, siis oleks tõenäosus suur, et tulemus on selline nagu argo kirjeldas.

 

Siiski omavad mõningad loetud akulaadijad liigtühjeneud aku elluäratusrežiimi (Nitecore'i I2 ja I4 seda ei oma). Elluäratamisrežiim pole sama mis aku laadimine nullist.

 

Kes aga tahab jälgida reaalselt laadimisprotsessi ja saada ülevaadet aku pingest, siis sobib selline laadija: http://www.taskulambid.eu/xtar-vp1.html

 

VP1 omab ka taastamisrežiimi liigtühjeneud akudele (sama funktsioon on ka Xtar'i WP2s laadijal http://www.taskulambid.eu/xtar-wp2s.html). Siiski tuleb meeles pidada, et kõiki liigtühjenenud akusid pole võimalik terveks "ravida".

 

TrustFire laadijad on ja jäävad odava otsa laadijateks. Kvaliteet on nii ja naa, ise soovitaksin (ja ka ise kasutan) vaid kaitsega akude laadimiseks.

 

Teiste tootjate laadijate kohapealt ei oska kahjuks kaasa rääkida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

See laadija tuli kaasa Vamo v5'ga ja oli esimene laadimine sellega. Akud normaalses korras.

Uurisin ka just seda akupangana kasutatavat vidinat, päris hea hind ka sellel...

Ma arvan, et sobiks vabalt ka see i2 laadija, peaasi, et oleks kaitse olemas.

Peaks mingid suuremad akud ka juba siis vaatama kui otsimiseks läks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma loodan, et i2 sellist nalja ei tee

 

kuigi telekasse võiks ju lennata, saaks kindlustusest uue (psühho)

Selle i2'ga muidu rahul küll?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I2 on väga hea hinna-kvaliteedi suhtega laadija. Eks siin-seal kellelgi vahest ka kobinat on (kui lugeda internetis leiduvaid foorumeid), kuid selle raha eest mis I2 maksab, on teistel väga vähe mida vastu panna. Ja eks see "kobin" on ka tihtipeale juuksekarva lõhki ajamine. Positiivne on see, et I2 on valmis ka NiMH akusid laadima ning on toimiv ka auto sigaretisüütajast (üks saba on lisaks vaja).

 

Mina pole kuulnud et I2 või I4-ga mingisuguseid õnnetusi olnud on. Lõppkokkuvõttes on tegemist ikkagi väga tuntud ja kiidetud tootjaga (Y) kelle garantiile saab loota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted ImagePosted Image

http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... A-exploded

Siin üks õpetlik lugu, milleks kombo odav aku + Eestis väga levinud Ultra-Fire WF-139 odav laadija võimelised on. Ülalolev kohvikann siis sai laadijast "startinud" akuga kergelt pihta (kick)

 

Mina igatahes olen pärast selle teema lugemist palju-palju ettevaatlikum :roll:

Kui ma nüüd õigesti aru sain, oli lugu nii, et vana laadis väidetavalt kaitsega UltraFire akusid öö otsa, ladus seejärel taskulampi (3 tk järjest), lülitas lambi sisse ja siis käis kärakas. Pidi peaaegu näpu kaotama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mhmh, nii on kirjas... Panin kiiruga kogemata mööda. Aku "startis" lambist.

 

Siin paar näidet plahvatusest laadimisel (tahtlikult tehtud sel korral)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kas on võimalik ,et aku maha kukkudes saab niimoodi viga ,et laadijas hiljem võib õhku lennata?
Juhtus selline asi ,et üks mu akudest kukkus kivipõrandale ja järgmine päev laadides
lendas üks mu akudest õhku( kasutan 4 akut ja ei tea miskene see oli mis maha kukkus).
Akud on siis 18350 ja laadija on i2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...