Jump to content
E-sigareti foorum
Sign in to follow this  
old

Uus koalitsioon plaanib e-sigarettide maksustamist

Recommended Posts

Kust saab infot kes (komisjon? vms) selle aktsiisi välja töötamisega tegeleb ja kuna seda tehakse? Nagu ma aru saan mingid aktsiisi arutelud juba käivad.
Et see on asi mida ei tohi maha magada .... nö. huvigruppe ju ikkagi kaastakse ja lihtsam on teha häält ennem kui asi vastu võetakse ... pärast midagi muuta/mõjutada on märksa keerulisem.

 

Poe omanikud peaks ennast siin kiiresti liigutama.... muidu on nii, et kõik sõimavad ja kiruvad SkySmoket aga lõpuks selgub, et nemad olid jälle ainukesed kes riigiga sel teemal suhtlesid.

 

Kui 1ml vedelikule 0.6 eur maksu juurde väänatakse siis võivad poed oma uksed rahulikult kinni panna.... oma äri huvides peaks juba natuke tegutsema.


NB! Need 6 põhjust panin ma kirja selle eesmärgiga, et see võiks olla minu arvates nö. baaspõhi mille peale üles ehitada vastu argumenid aktsiisile eraldi tuleks kokku panna ka nö. reaalselt turgu mitte pea peale keerav aktsiisi korjamise viis ja suurus. Kui pannakse nagu tubakal paki või sigareti peale on ju jura ... peaks ikka olema nagu alkoholil, et siis makstake nikotiini pealt mitte maitsete ning vg ja pg pealt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ausalt suht tigetaks teeb hetkel poodide suhtumine asjasse .... kui omavahel on vaja piike ristata või kahte suurt kirjuda siis on tegijaid oi kui palju aga kui vaja kaitsta oma äri ja kliente siis on vaikus  :(  :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kust saab infot kes (komisjon? vms) selle aktsiisi välja töötamisega tegeleb ja kuna seda tehakse? Nagu ma aru saan mingid aktsiisi arutelud juba käivad.

Et see on asi mida ei tohi maha magada .... nö. huvigruppe ju ikkagi kaastakse ja lihtsam on teha häält ennem kui asi vastu võetakse ... pärast midagi muuta/mõjutada on märksa keerulisem.

 

Poe omanikud peaks ennast siin kiiresti liigutama.... muidu on nii, et kõik sõimavad ja kiruvad SkySmoket aga lõpuks selgub, et nemad olid jälle ainukesed kes riigiga sel teemal suhtlesid.

 

Kui 1ml vedelikule 0.6 eur maksu juurde väänatakse siis võivad poed oma uksed rahulikult kinni panna.... oma äri huvides peaks juba natuke tegutsema.

NB! Need 6 põhjust panin ma kirja selle eesmärgiga, et see võiks olla minu arvates nö. baaspõhi mille peale üles ehitada vastu argumenid aktsiisile eraldi tuleks kokku panna ka nö. reaalselt turgu mitte pea peale keerav aktsiisi korjamise viis ja suurus. Kui pannakse nagu tubakal paki või sigareti peale on ju jura ... peaks ikka olema nagu alkoholil, et siis makstake nikotiini pealt mitte maitsete ning vg ja pg pealt.

 

No praegu ju rõhutakse ikkagi e-cig kahjulikkuse peale mis on tõestamata teaduslikult aga mida propageerivad tubakafirmad, arstid (enamus) ja poliitikud. Nende arusaamist mööda ei ole vahet kas nikotiiniga või ilma - kahjulik tervisele on ikka.  Seal võib ka mingi tõetera olla, sest nikotiini kahjustavat toimet on vist pikka aega ülehinnatud-võimendatud. Mõned teadlased on nüüdseks juba välja ütelnud et nikotiin ei tapa otseselt. Nagu vanasti oli ütlemine et :1 sigarett võtab inimese elueast ära 5 minutit - aga naer pikendab eluiga 2 min. Nii et kui sigareti tõmbamise ajal 3 korda naerda siis oled eluaastatega plussis ...  :)

Samas ei ole väga põhjalikke uuringuid  VG/PG ja maitsestajate sissehingamise kahjulikkuse kohta.  Dr. Farsalinos küll tegutseb sellel alal, aga arvestades meditsiiniuuringute pikaajalisust sealt niipea midagi oodata ei ole. Võib olla alles 5-10 aasta pärast on olemas uuringud mida saab usaldada  (tehtud mitmete erinevate teadlaste poolt + kontrollitud paljude teiste teadlaste poolt)

Kokkuvõttes võib olla lähebki nii et väänatakse lobigruppide survel ilma vettpidavate põhjendusteta aksiis otsa e vedelikule. Ilmselt keelatakse ka kange nikotiini vedeliku müümine üldse ära.  20 mg/ml max.

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 mg/ml rong on läinud (EU direktiiv) ... see on max mida saab. Selle elavad enamus kasutajaid üle.

Kui aktsiis tuleb siis peab see aga võimalikult talutav tulema .... kui võetakse mingi siin suure poe e-vedeliku hind ja pannakse sinna 30% fiks summana juurde siis on see tulemus katastroof.
1.  maksutama peab alkoholi skeemi järgi ehk siis nikotiini kogust mitte vedeliku ml'i
2. vedeliku hind millele alusel aktsiisi suurus võetakse peaks olema võetud balanced (tõmmatavast) baasist (ala atmos 1ml 18mg baasi hind on 0.12eur)... atmos pole kindlasti kõige odavam bränd EU's ... seega 1ml 20mg/ml kangusega vedeliku hind on ca 0.10 eur - palju sellele oleks mõistlik otsa keevitada?
Ehk siis kui palju võiks 20mg niko üld koguse peale maksu tulla? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ausalt suht tigetaks teeb hetkel poodide suhtumine asjasse .... kui omavahel on vaja piike ristata või kahte suurt kirjuda siis on tegijaid oi kui palju aga kui vaja kaitsta oma äri ja kliente siis on vaikus   :(   :(

Mina saatsin igatahes ära oma soovi kantsleriga kohtuda ja omalt poolt asju selgitada. Eks näis, kas sellest mingit kasu ka on.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Väga hea Spezz ... selliste  asjadega võiks teisi ka kursis hoida ... kuhu mis tulmesed jne. Mida rohkem neile infot tuleb seda parem .... massis peitub jõud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No aktsiisi mitte tulemise osas olen ka suht lootusetu ... aga see on esimene mida peab ikagi proovima. Teine on siis aktsiisi võimalikult talutavatel alustel toimimine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ufo võiks siia nüüd vahelduseks öelda, palju foorumis aktiivseid kasutjaid on olnud viimase 6 kuu lõikes - mida täpsem statistika seda parem. Konkreetne hääletajate numbri statistika alati abiks (Y)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eks ma annan teada, mis ja kuidas. Lootus endal on igatahes suht olematu..

 

Aktsiisi (mitte)kehtestamise osas on ka mul lootus suht olematu, aga aktsiisi mõistliku suuruse osas saab ehk sõna sekka öelda. See peaks olema päris tõsiseltvõetav argument, et kui tänased veipijad oma kraami üldse ametlikult osta ei saa, siis oleks suhteliselt naiivne loota, et nad peale aktsiisi kehtestamist seda põranda alt edasi ei osta koos kõigi sellega kaasnevate riskidega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enne aktsiisi kehtestamist tuleb nikotiiniga vedelik legaliseerida, st üle võtta eurodirektiiv ja viia riigi sisene seadusandlus sellega vastavusse. See temaatika peaks endiselt kuuluma Sotsiaalministeeriumi haldusalasse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plaani sättimine hetkel käib, tänud kuuepunktilise kokkuvõtte eest. Peamine plaan on inimlikult ära seletada, mida eesti veipijate kogukond ootab ja loodab - arusaadavalt on peamine ootus nikotiini legaliseerimine ja mõistliku suurusega aktsiis, et olemasolevad veipijad kahjulikuma juurde tagasi ei pöörduks ja uutel tulijatel oleks rahaliselt motivatsiooni e-vedelikele üle kolida.

 

EDIT: Lugesin igaks juhuks uuesti - su point oli, miks ei tohiks aktsiisi kehtestada. Kardan, et kahte head korraga ei saa. Aktsiis tuleb nii või naa, hetkel on oluline, et see mõistlikul kujul tehtaks, mitte portugalist eeskuju võttes :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njah tegelikult uuemate võimsamates seadmetega pole juba praguste odavama otsa mahla hindadega väga hinna motivatsiooni :(.

Kui niko legaalseks läheb ja seda keegi müüks tava poes siis ma ei näe väga sellist müügi hinda mis oleks odavam kui analoog. 10ml päevas võimsama seadmega aurutada pole just suur probleem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No siin tuleb appi võtta müügistatistika - sina ja mina ja mõnedki veel siin foorumis oleme oma 10+ ml päevatarbimisega pisut väärakad ;)

Ega mul suurt illusiooni pole selle jutuajamise osas, eks ma räägin hingelt ära ja loodetavasti on ka mingi statistika selleks ajaks kokku kogutud - näis mis sellest kasu on.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selline mõte ka, et kuna riigil raha on vaja ja kui e-sig oleks vabalt saadaval võiks kaaluda äkki analoogi aktsiisi kiiremat (agresiivsemat) tõstmist... ja saaks sealt puuduva raha mingi aeg. Sest esimest korda on analoogile alternatiiv olemas .... mis on kindlasti väiksemate tervise mõjudega.


Nagu Eestis kombeks ... exeli tabeliga ... kui kuskilt vähemaks võtad leia koht kust juurde ka saaks :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noh jah, see viib teema selleni, et ise mahla segamine võiks legaalne olla kui see legaalsetest komponentidest kokku segada ja seda nii enda tarbeks kui müügiks. Baaris ju baarmanile alkoholiseadusega näkku ei karata kuigi põhimõtteliselt valmistab ta ise alkohoolseid jooke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No siin tuleb appi võtta müügistatistika - sina ja mina ja mõnedki veel siin foorumis oleme oma 10+ ml päevatarbimisega pisut väärakad ;)

 

5 ml/18mg vs 10 ml/6mg - kas see ongi nii väga väärakas? Pudel viina vs 8 õlut.

Igal juhul on Old'i mõte nikotiini mg ja mitte nikovedeliku ml maksustamisest õige

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 ml/18mg vs 10 ml/6mg - kas see ongi nii väga väärakas? Pudel viina vs 8 õlut.

Igal juhul on Old'i mõte nikotiini mg ja mitte nikovedeliku ml maksustamisest õige

No valdav enamus siiski vast tarbivad oluliselt vähem kui 5ml päevas - vähemalt mu tuttavad ja töökaaslased, kes tavalise ego akuga rahul ja ei tahagi kunagi miskit suuremat/äkilisemat.

Sellega nõus, et maks peaks olema nikotiini mg põhine (Y)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Registreeru või logi sisse

Postitamiseks pead olema kasutaja

Registreeri konto

Loo konto meie foorumisse. See käib kiirelt ja lihtsalt!

Vajuta siia

Logi sisse

On juba konto ? Logi sisse...

Logi sisse
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...